Wyświetlenia 999

Ocena 5.0/5.0

Co powinien mieć dobry fotel ergonomiczny?

Według niedawno przeprowadzonych badań, 70% Polaków pracuje codziennie w pozycji siedzącej. Spędzanie czasu na fotelu co najmniej 40 godzin w ciągu tygodnia sprawia, że niezwykle ważnym elementem stał się dobór odpowiedniego siedziska. Okazuje się bowiem, że nieodpowiedni lub niewłaściwie ustawiony fotel może przyczynić się do dyskomfortu, miejscowych bóli kręgosłupa czy sztywności karku. Aby zniwelować to ryzyko, coraz częściej decydujemy się na profesjonalne siedzisko, które zapewni nam komfort i wygodę w trakcie pracy. Co więcej, rozwiązanie zyskuje na popularności nie tylko w gabinetach domowych i pokojach podczas pracy zdalnej, ale także w środowiskach biurowych. Takim siedziskiem jest fotel ergonomiczny, którego budowa, mechanizmy i funkcjonalność jest zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić maksymalny komfort w trakcie wielogodzinnego użytkowania. W poniższym artykule przyjrzymy się najważniejszym kwestiom związanym z krzesłami ergonomicznymi. Czym w praktyce są fotele ergonomiczne, jakie mają cechy i co powinien mieć dobry fotel o charakterze ergonomicznym?


Czym jest fotel ergonomiczny?

Fotel ergonomiczny to siedzisko, które powstało z myślą o wymagających użytkownikach, którzy spędzają wiele godzin dziennie przed biurkiem w trakcie pracy, nauki lub odpoczynku. Rozwiązanie to jest obecnie niezwykle popularne na rynku, ponieważ według badań pracujemy coraz więcej, a także z roku na rok coraz więcej osób pracuje na co dzień w pozycji siedzącej. W związku z tym fotele ergonomiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować możliwość  nieprawidłowego siedzenia, co z kolei niweluje ryzyko wad postawy, bóli kręgosłupa czy sztywności karku. Dlatego fotele ergonomiczne są zbudowane w taki sposób, aby dostosować poszczególne parametry siedziska według własnych potrzeb, preferencji oraz parametrów ciała. Dodatkowo niektóre modele foteli dostosowują się do ruchów użytkownika w trakcie siedzenia, co zwiększa komfort i wygodę w trakcie użytkowania. Można zatem stwierdzić, że fotel ergonomiczny to sprzęt, który został zaprojektowany z myślą o budowie ciała człowieka i zapewnia możliwie najwyższy komfort podczas siedzenia.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Fotel ergonomiczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć!"

Na co zwracać uwagę podczas wyboru fotela ergonomicznego?

Jeśli zdecydujemy się na zakup fotela ergonomicznego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii i czynników, które sprawią, że wybrany sprzęt sprosta naszym oczekiwaniom i preferencjom. Oprócz samego wyglądu i designu powinniśmy skupić się na odpowiednim wyprofilowaniu siedziska, a także możliwości regulacji najbardziej kluczowych elementów fotela.

przykłady regulacji fotela ergonomicznego

Regulacja wysokości oparcia

Niezwykle ważnym elementem w kontekście doboru dobrego fotela ergonomicznego jest możliwość regulacji wysokości oparcia. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie odpowiedniego ustawienia siedziska względem wzrostu użytkownika, a także zapewnienie właściwego podparcia odcinka lędźwiowego. Dodatkowym atutem będzie obecność regulacji nachylenia oparcia, co pozwoli dostosować fotel do sylwetki i parametrów użytkownika. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednie zadbanie o nasze plecy i zdrowie. 

Wyprofilowane oparcie

Kolejnym niezwykle ważnym elementem, który powinien pojawić się w dobrym fotelu ergonomicznym jest wyprofilowane oparcie połączone z przyleganiem pleców do siedziska. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie nacisku na kręgi i zredukowanie napięcia mięśni oraz ścięgien w trakcie użytkowania. Co więcej, rozwiązanie to zapewnia utrzymanie pionowej postawy kręgosłupa. Warto również pamiętać o prawidłowym przyleganiu pleców do oparcia, dzięki czemu możliwe będzie stałe zachowanie prawidłowej postawy. Najbardziej zalecane jest oparcie, które swoim kształtem przypomina literę S. Dodatkowym atutem będzie również obecność i możliwość regulacji zagłówka, co zmniejszy ryzyko nadmiernego napięcia mięśni w okolicach karku i szyi.

Obecność i możliwość regulacji podłokietników

Prawidłowe ułożenie pleców i całego ciała zapewnia również obecność podłokietników. Zapewniają one odpowiednie podparcie dla łokci oraz przedramion, co znacząco ułatwi pracę z myszką czy klawiaturą przy biurku. Co więcej, podłokietniki umożliwiają odpoczynek dla rąk w trakcie użytkowania, co znacząco wpływa na komfort i efektywność podczas pracy lub nauki. Warto również dodać, że element ten powinien być regulowany zarówno pod kątem wysokości, jak i również wychylenia na boki, co pozwoli dostosować ten parametr pod sylwetkę i preferencje użytkownika. Dodatkowo podłokietniki odpowiadają za odciążanie stawów łokciowych, barków oraz mięśni szyi. Wielu ekspertów podkreśla, że obecność i regulacja podłokietników jest jednym z fundamentów decydujących o dobrym i jakościowym fotelu ergonomicznym.

Odpowiednie i regulowane siedzisko

Wiele osób podkreśla, że sercem każdego fotela ergonomicznego jest siedzisko. To ono decyduje o prawidłowej postawie w trakcie użytkowania, a także determinuje zdrowe i odpowiednie ułożenie całego ciała w trakcie pracy lub nauki. W praktyce powinno być ono wykonane z miękkich i wygodnych materiałów, które zapewnią wygodne przesiadywanie przez wiele godzin w ciągu dnia. Dodatkowo siedzisko powinno mieć wbudowaną regulację głębokości, zapewniając oparcie ⅔ długości ud, co pozwoli na odpowiednie odciążenie tej części ciała. Odpowiednio dobrane siedzisko pozwala również dopasować oparcie do budowy ciała użytkownika. Warto pamiętać, że odpowiednie dopasowanie siedziska jest podstawą do utrzymania prawidłowej postawy w trakcie siedzenia.

Mechanizmy wspierające komfort

Oprócz możliwości regulacji poszczególnych parametrów fotela warto również zwrócić uwagę na obecność systemów i mechanizmów wspierających wygodną i komfortową postawę w trakcie siedzenia. Jeżeli zależy nam na możliwości zablokowania fotela w jednej z kilku dostępnych pozycji lub swobodne bujanie się, warto rozważyć modele i egzemplarze posiadające wbudowany mechanizm TILT. Dla osób, które cenią sobie fotele dostosowujące się do ruchów użytkownika, doskonałym rozwiązaniem będzie wariant fotela wyposażony w mechanizm SYNCHRON. W kontekście wyboru odpowiedniego sprzętu, niezwykle ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi oferowanymi mechanizmami i funkcjonalnościami, które mogą zapewnić nam wygodniejsze siedzenie.

Wykonanie oraz zastosowane materiały

Ostatnią kluczową kwestią związaną z fotelami ergonomicznymi jest zastosowanie odpowiednich materiałów zarówno w przypadku oparcia i siedziska, ale również podstawy jezdnej. Warto skupić się na materiałach, które są miękkie i zapewnią wygodną i komfortową pracę w ciągu dnia. Ponadto powinniśmy zastanowić się, czy wolimy jednolity materiał czy preferujemy oddychającą siatkę lub skórę pochodzenia naturalnego lub ekologicznego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku podstawy jezdnej - powinna ona być wykonana z solidnych i wytrzymałych surowców takich jak metal lub tworzywa sztuczne, które zapewnią pewną i niezawodną pracę przez wiele lat. Warto również pamiętać, aby decydować się na zakup sprzętu w sprawdzonych i jakościowych sklepach takich jak Owell, aby mieć pewność, że zakupiony fotel ergonomiczny będzie służył nam przez długie lata.

Dlaczego zakup odpowiedniego fotela ergonomicznego jest tak ważny?

Odpowiednie siedzenie w trakcie pracy lub nauki to podstawa w kontekście utrzymania prawidłowej postawy i ułożenia pleców. W ten sposób zadbamy o swoje zdrowie i zniwelujemy ryzyko powstania wad kręgosłupa, a także znacząco zmniejszymy ryzyko urazów i bóli związanych z odcinkiem lędźwiowym czy innymi częściami pleców. Jak bowiem pokazują badania, nawet ⅓ zwolnień lekarskich spowodowana jest bólami spowodowanymi nieprawidłową postawą w trakcie siedzenia. Co więcej, właściwy fotel ergonomiczny zapewni maksymalny komfort i wygodę w podczas pracy lub nauki, co bezpośrednio przekłada się na naszą efektywność i wydajność.

Fotele ergonomiczne w sklepie Owell

Wszystkie wymienione wyżej aspekty i czynniki decydujące o dobrym fotelu ergonomicznym dostępne są w produktach dostępnych w naszym sklepie internetowym. W zależności od danego wariantu znaleźć można w nich regulacje poszczególnych elementów, a także posiadają takie rozwiązania technologiczne jak TILT czy SYNCHRON, które umożliwiają zablokowanie oparcia w jednej z kilku dostępnych pozycji lub całkowite bujanie się fotela, a także dostosowywanie się do ruchów użytkownika. Warto również dodać, że wszystkie krzesła ergonomiczne dostępne w naszej ofercie są najwyższej jakości i zostały wykonane z najlepszych materiałów, dzięki czemu zakupiony sprzęt będzie służył wiernie przez długie lata. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, aby znaleźć idealny fotel ergonomiczny dla siebie oraz zadbać o zdrowie swoich pleców i kręgosłupa.

 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (2 glos(-ów))