Wyświetlenia 1487

Ocena 5.0/5.0

Fotel ergonomiczny a gamingowy - na czym polega różnica

Coraz częściej podkreśla się, jak dużą rolę w kontekście zdrowia i efektywności w trakcie pracy pełni odpowiednie siedzisko. Dlatego wiele osób spędzających dużo godzin dziennie przed biurkiem decyduje się na zakup fotela ergonomicznego lub gamingowego. Wybór odpowiedniego krzesła jest jednak niezwykle ważny i wymaga znajomości własnych potrzeb i preferencji, a także właściwości poszczególnych foteli. Obecnie na rynku ogromną popularnością cieszą się fotele ergonomiczne oraz gamingowe, które różnią się budową, wyglądem oraz funkcjonalnością. Wiele osób myli jednak te pojęcia i uznaje je za ten sam rodzaj siedziska. W rezultacie istnieje ryzyko wyboru nieodpowiedniego sprzętu i niezadowolenia z zakupu. Dlatego wiedza na temat foteli ergonomicznych i gamingowych stanowi podstawę do dalszego wyboru krzesła do siedzenia. W poniższym artykule przybliżymy, czym są fotele ergonomiczne i gamingowe, jakie są ich właściwości i na czym polegają różnice między nimi. 

Czym są fotele ergonomiczne?

Wzrost popularności pracy oraz nauki w trybie zdalnym sprawił, że coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem lub laptopem, w związku z czym, aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę, niezbędne jest specjalne siedzisko. Takie są fotele ergonomiczne, czyli siedzenia, które powstały z myślą o osobach spędzających wiele godzin dziennie przy biurku. Charakteryzują się one zastosowaniem szeregiem regulacji i mechanizmów, które umożliwiają dostosowanie fotela do własnych potrzeb i preferencji. W zależności od egzemplarza fotele ergonomiczne mają wyprofilowane siedziska lub oparcia, co przekłada się na zdrowie i wygodę. Wynika to z faktu, że podstawową cechą siedzisk ergonomicznych jest zapewnienie właściwej postawy kręgosłupa i odpowiedniego ułożenia pleców w trakcie użytkowania, co ma zniwelować ryzyko wad postawy oraz ewentualnego dyskomfortu w trakcie siedzenia. W zależności od wariantu, możliwa jest regulacja kąta nachylenia oparcia, wysokości siedziska czy podłokietników. Ponadto poszczególne modele wyposażone są w systemy i mechanizmy takie jak TILT czy SYNCHRON, które umożliwiają zablokowanie oparcia siedziska w jednej z pięciu dostępnych pozycji lub całkowite bujanie się. Warto również dodać, że krzesła ergonomiczne są najczęściej wyposażone w miękkie materiały zapewniające wygodne siedzenie, a cała konstrukcja jest solidna i wytrzymała, dzięki czemu fotele te są niezawodne i długotrwałe.

Fotele gamingowe - czym się cechują?

Drugą grupą popularnych siedzisk są fotele gamingowe. W praktyce stworzone są one z myślą o graczach i streamerach, którzy transmitują gry na popularnych platformach. Wzrost popularności gamingu oraz streamingu, a także dynamicznie rozwijająca się branża gier sprawiła, że popyt na gry oraz oglądanie innych w trakcie grania stale wzrasta, przez co coraz więcej osób spędza wiele godzin dziennie przed komputerem lub konsolą. Co ciekawe, krzesła te mają nowoczesny i dynamiczny design, który jest zainspirowany fotelami kubełkowymi znanymi między innymi w sportowych samochodach. W związku z tym mają one nieco wyższe oparcie niż standardowe siedziska, zapewniając podparcie dla kręgosłupa oraz górnej części pleców. Co więcej, cała konstrukcja jest wyprofilowana w taki sposób, aby umożliwić wielogodzinne przesiadywanie bez ewentualnego bólu lub dyskomfortu. Dodatkowo fotele gamingowe, podobnie jak te kubełkowe, najczęściej mają szerokie siedzisko, a także posiadają szereg regulacji i systemów, które umożliwiają dostosowanie krzesła do potrzeb i preferencji użytkownika, a także wysokości biurka. Warto również dodać, że siedziska dla graczy mają często futurystyczną i sportową stylistykę opartą na dynamicznej budowie oraz kontraście kolorystycznym. Właśnie dlatego znaleźć można fotele w kolorystyce czerwono-czarnej, niebiesko-czarnej czy czarno-białej. Warto dodać, że podstawa jezdna jest masywna i solidna, zapewniając niezawodne i komfortowe przesiadywanie, a cała konstrukcja jest długotrwała i wytrzymała. Niektóre modele mają otwory w górnej części oparcia, a także mają niewielkie skrzydełka, które ułatwiają odpowiednie ułożenie pleców względem oparcia fotela i zwiększają wygodę podczas użytkowania.

Dla kogo są fotele ergonomiczne?

Fotele ergonomiczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które spędzają wiele godzin w pracy lub podczas nauki przy biurku i poszukują uniwersalnego i eleganckiego siedziska pasującego do każdego wnętrza. Dodatkowo krzesło to idealnie sprawdzi się wśród tych, którzy cierpią na bóle pleców lub mają wady postawy, dzięki czemu nie będzie ona pogłębiana, a dyskomfort w trakcie siedzenia zostanie zminimalizowany. Fotel ergonomiczny to także rozwiązanie dla pracowników biurowych oraz tych, którzy na co dzień pracują w domu. Warto również dodać, że krzesła te są coraz popularniejsze wśród uczniów i studentów, którzy spędzają kilka godzin dziennie na naukę lub wykonywanie projektów. Jeżeli zależy nam na zachowaniu zdrowej kondycji pleców i kręgosłupa, fotel ergonomiczny będzie doskonałym wyborem.

Kto powinien zainteresować się fotelami gamingowymi?

Fotele gamingowe początkowo znajdowały zastosowanie przede wszystkim wśród profesjonalnych graczy, którzy utrzymują się z grania w gry oraz występów na turniejach e-sportowych. Obecnie jednak coraz częściej zauważyć je można wśród streamerów oraz youtuberów, którzy wiele godzin w ciągu dnia poświęcają graniu oraz transmisjom na żywo. Co więcej, krzesła dla graczy znalazły uznanie wśród młodych osób, które chcą mieć wyróżniające się siedzisko oparte na futurystycznej i sportowej stylistyce z ciekawymi wariantami kolorystycznymi. Fotele gamingowe stosowane są również wśród uczniów i studentów, którzy spędzają wiele godzin przy biurku zarówno podczas grania, jak i podczas nauki czy pracy.

Jakie są różnice między fotelami ergonomicznymi a gamingowymi?

Różnice między fotelami gamingowymi a ergonomicznymi zauważyć można już na pierwszy rzut oka. Fotele ergonomiczne cechują się bardziej klasycznym i uniwersalnym designem, który będzie pasował do każdej przestrzeni - zarówno biurowej, jak i w domu. Dodatkowo kolorystyka jest najczęściej bardziej stonowana i oparta jest na bieli, czerni oraz szarości. Z kolei fotele gamingowe oparte są na siedziskach kubełkowych znanych z samochodów sportowych, dlatego mają one bardziej dynamiczną konstrukcję i bazują na bardziej intensywnych kontrastach kolorystycznych. Kolejne różnice polegają przede wszystkim na przeznaczeniu i zastosowaniu obu tych siedzisk. Fotele ergonomiczne skupiają się przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej postawy kręgosłupa i dbają o zdrową kondycję pleców. Można zatem powiedzieć, że ich celem jest niwelowanie dyskomfortu w trakcie siedzenia, czego dowodem jest zastosowanie licznych regulacji i systemów w tych siedziskach. Fotele dla graczy natomiast skupiają się na zapewnieniu komfortu i wygody w trakcie grania i są mniej skupione na aspekcie zdrowotnym użytkownika, choć trzeba pamiętać, że również są one odpowiednio wyprofilowane i zapewniają wygodę w trakcie korzystania. Wybór odpowiedniego siedziska powinien zatem opierać się na wyborze stylistyki oraz przeznaczenia, a także sprawdzenia, czy wybrany przez nas egzemplarz ma regulacje kluczowych elementów i parametrów.

Fotele dostępne w sklepie Owell

Wszystkie aspekty i elementy niezbędne w przypadku foteli ergonomicznych dostępne są w naszym internetowym sklepie. Każdy oferowany przez nas egzemplarz cechuje się niezawodnością i solidnością na lata, a także zapewnia odpowiednie podparcie dla lędźwi i poszczególnych części pleców. Fotele te mają uniwersalny, elegancki i klasyczny design, dzięki czemu z łatwością można je dostosować do otaczającej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy poszukujemy siedziska do biura, gabinetu w domu czy pokoju - krzesła ergonomiczne będą doskonałym rozwiązaniem. Co więcej, w zależności od egzemplarza znaleźć można regulacje takich elementów jak oparcie, siedzisko, podłokietniki czy zagłówek, a całość wsparta jest takimi mechanizmami jak TILT czy SYNCHRON, które umożliwiają zablokowanie oparcia w jednej z pięciu dostępnych pozycji lub całkowite bujanie się. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, aby znaleźć idealny fotel ergonomiczny dla siebie. Z Owell można mieć pewność, że wybrany egzemplarz będzie solidny i niezawodny przez długie lata.

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (1 glos(-ów))