Wyświetlenia 2050

Ocena 5.0/5.0

Jak dobrać biurowy fotel ergonomiczny do swojej sylwetki i potrzeb?

Odpowiednio dobrany fotel ergonomiczny to podstawa efektywnej pracy. Powinien być on dostosowany do indywidualnych potrzeb człowieka oraz jego sylwetki. Dlatego tak ważne jest, aby fotel biurowy posiadał możliwość szerokiej personalizacji, regulacji i dostosowania swoich komponentów pod konkretnego użytkownika oraz spełniał wszelkie standardy ergonomii pracy.

Jakie standardy musi spełniać fotel biurowy, aby był ergonomiczny?

Co właściwie oznacza „ergonomia”? Sama nazwa wskazuje nam na jakąś dyscyplinę wiedzy, naukę. Zatem ergonomia jest nauką, a konkretniej nauką o pracy i dostosowywaniu narzędzi, maszyn, środowiska oraz innych warunków do wykonywania pracy. Ergonomia podpowiada nam, jak przystosować nasze miejsce pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka, tak aby wykonywana przez niego praca była efektywna i jak najmniej obciążająca nasz organizm. 

Aby można było uznać fotel biurowy za ergonomiczny, musi on spełniać pewne wymogi i standardy już na etapie planowania jego konstrukcji i jej realizacji. Fotel ergonomiczny powinien być zgodny ze standardem NEN-EN 1335-1. Określa on parametry krzesła oraz testy, jakie musi przejść, aby zostać uznane za ergonomiczne. Najlepiej, jeśli spełnia również wymogi standardu NPR 1813:2003. Fotele biurowe dostępne na Owell spełniają oba te standardy. 

Elementy fotela, mające wpływ na jego ergonomię

Ergonomia fotela biurowego dotyczy wszystkich jego komponentów - od zagłówka po nogi. Każda składowa fotela powinna być skonstruowana zgodnie z wcześniej wymienionymi standardami oraz według najważniejszych zasad z dziedziny ergonomii. Dlatego tak ważne jest, aby fotel posiadał jak najwięcej możliwości personalizacji i dostosowania komponentów do potrzeb jego właściciela. 

Wysokość siedziska

Jedną z kluczowych kwestii, mających wpływ na ergonomię pracy jest możliwość regulacji wysokości siedzenia. Mechanizm regulujący jest rzeczą podstawową, a przy tym najważniejszą w zachowaniu ergonomii. Każdy z nas jest inny, posiada inną budowę ciała czy wzrost. Fotel ergonomiczny to fotel, który będzie umieć dostosować się do sylwetki każdego z nas. Siedzisko powinno być zawieszone na wysokości od 40 do 55 cm nad podłogą i mieć możliwość regulacji w zakresie przynajmniej 12 cm, tak aby każda osoba, niezależnie od wzrostu, mogła wygodnie rozsiąść się w fotelu. 

Głębokość siedziska

Prawidłowo skonstruowany fotel nie powinien sprawiać, że się w nim zapadamy. Odpowiednia głębokość waha się między 40 a 42 cm lub między 38-48 cm. Najlepiej jeśli fotel posiada także mechanizm regulacji głębokości siedziska do 5 cm. Zbyt głębokie siedzisko nie pozwala na utrzymanie prawidłowej postury ciała. 

Oparcie

Kolejną kluczową kwestią w zachowaniu ergonomii fotela jest jego oparcie. Rodzaj konstrukcji oraz materiał, z którego zostało wykonane, może być różne. Dobrze, aby było ono elastyczne. Najważniejsze jest jednak, aby potrafiło w pełni dostosować się do naszych pleców i kręgosłupa, podpierając go w każdym jego odcinku. Plecy powinny być w całości wsparte oparciem fotela. Dzięki odpowiedniemu oparciu nasze plecy i kręgosłup utrzymują prawidłową postawę, nie męczą się i wytrzymują dłużej ustawione w jednej pozycji. Jeśli chodzi o parametry oparcia, powinny być one zgodne z wcześniej wymienionymi normami, to znaczy - wysokość oparcia powinna mieć co najmniej 36 cm, szerokość natomiast powinna wahać się między 36 a 46 cm. Istotna jest również możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia dla zapewnienia najwyższego komfortu pracy. 

Podparcie lędźwiowe

Dużym plusem jest, jeśli fotel ma także mechanizm regulujący wysokość podparcia lędźwiowego. Nie jest to wymagane przy fotelach z możliwością regulacji oparcia, aczkolwiek w żadnym wypadku nie zaszkodzi. Kąt między oparciem a siedziskiem na poziomie miednicy powinien być mniejszy niż 90 stopni. Każdy z nas jest inny, dlatego ten dodatkowy mechanizm jeszcze bardziej pozwoli nam dostosować krzesło do własnej anatomii. 

Podłokietniki

Regulowane podłokietniki pozwolą na odciążenie ramion i barków z dodatkowego ciężaru oraz poprawią ergonomię przy pracy. Dzięki wygodnym podłokietnikom będziesz pracować szybciej i wydajniej, nie czując żadnego bólu czy zmęczenia w obrębie kończyn górnych.

Zagłówek

Ergonomiczny fotel powinien być zakończony zagłówkiem, który będzie podpierał naszą głowę i kręgi szyjne, dzięki czemu będziemy pracować dłużej bez niepotrzebnego nadwyrężania mięśni. W wielu fotelach dostępnych na Owell, zagłówek, tak jak pozostałe komponenty również jest regulowany. 

Nasze propozycje foteli ergonomicznych

Kiedy wiemy już, jakie standardy powinien spełniać ergonomiczny fotel biurowy, jak powinien być skonstruowany i jakie komponenty posiadać, możemy przejść do wybrania idealnego fotela dla nas. Poniżej prezentujemy kilka propozycji z naszego katalogu, które spełniają wszystkie wcześniej wymienione wymogi i standardy. 

Bjarg - ergonomia połączona ze skandynawskim stylem

Bjarg w języku islandzkim oznacza skałę, co idealnie opisuje fotel biurowy Bjarg. Jest to bowiem fotel stabilny, wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a przede wszystkim ergonomiczny. Wygląd tego fotela został zainspirowany stylem skandynawskim. Stąd pochodzi jego prostota i stonowana kolorystyka. Tkanina, którą został obity, wykonana jest w 100% z recyklingu zużytych, plastikowych butelek. Kupując fotel Bjarg, wspierasz więc naszą planetę. Do wyboru masz także wariant z obiciem z wełny. 

W fotelu Bjarg zastosowano wiele rozwiązań ergonomicznych. Wyposażony został w zaawansowane systemy regulacji - siedziska i oparcia, które pozwolą na dostosowanie fotela specjalnie do Twojego ciała. Jego obły, zwężający się ku górze kształt pozwoli Ci na pełną swobodę ruchu i gestykulacji. Zaokrąglony, regulowany zagłówek natomiast zapewni Ci i Twojej szyi niezwykły komfort użytkowania. 

Model ten dostępny jest tylko na zamówienie. Skontaktuj się teraz, aby zamówić fotele firmy Nowy Styl

Fotel ergonomiczny bjarg

Fotel Wau - lider wśród foteli ergonomicznych

Fotel ergonomiczny Wau spełnia wszelkie standardy ergonomii. To prawdziwy przełom w dziedzinie nowych rozwiązań. Nowoczesny, innowacyjny z szeroką możliwością personalizacji oraz wieloma mechanizmami regulacji - taki właśnie jest Wau. Fotel Wau jest także niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia czy przetarcia, osiągając nawet do 140 000 cykli Martindale’a. Oprócz tego, zapewnia niezwykłą wygodę pracy. Wyposażony jest w regulowane komponenty, takie jak: zagłówek, oparcie czy podłokietniki, dzięki czemu dostosujesz go specjalnie pod siebie. 

Fotel Wau pełen jest innowacyjnych rozwiązań, między innymi posiada wbudowany system odchylania Slid, który pozwala zatrzymać fotel w jednej z pięciu pozycji. Dodatkowo, z tyłu krzesła została zamontowana specjalna oś obrotu pomiędzy siedzeniem a oparciem. Mechanizm ten zapobiega gwałtownym ruchom klatki piersiowej i pleców przy zmianie pozycji. Fotel ergonomiczny Wau zapewni Ci komfort i wygodę podczas długich godzin pracy, a Twoim plecom całkowitą ulgę. 
Fotel ergonomiczny Wau

Fotel ergonomiczny Ergotech

Szukasz czegoś, co zapewni Ci pełną niezawodność i wydajność podczas pracy? Wybierz fotel ergonomiczny Ergotech. Wyposażony jest w mechanizm regulacji Synchron, który pozwala Ci na zablokowanie w jednej z czterech pozycji, a także dostosowanie oporu oparcia do wagi użytkownika. Dodatkowo dzięki regulowanym komponentom, takim jak: siedzisko, zagłówek i podłokietniki; praca stanie się dla Ciebie prosta i wygodna. Ergotech wykończony został wytrzymałą, elastyczną siatką, przepuszczającą powietrze. Dzięki czemu Twoja skóra nie będzie się więcej pocić od siedziska czy oparcia fotela. Ergotech to model niezwykle wytrzymały, który posłuży Ci na długie lata. 

Fotel ergonomiczny ergotech

Gdzie kupić dobry fotel ergonomiczny do biura?

Dzięki szerokiej możliwości regulacji i dostosowywania się foteli ergonomicznych do konkretnego użytkownika, nie trzeba wychodzić z domu, aby kupić idealny fotel, spełniający wszystkie Twoje potrzeby. Wystarczy sprawdzić parametry krzesła, jego specyfikację oraz mechanizmy, w jakie zostało wyposażone na stronie internetowej. Na Owell masz także możliwość personalizacji swojego fotela - wybrania tworzywa, z jakiego został wytworzony, koloru tkaniny, siatki czy skóry, rodzaju i koloru konstrukcji. Wszystko według własnych upodobań. Sprawdź sam! 

Zostaw ocene:

Ocena: 5.0/5 (1 glos(-ów))